You are currently viewing 10 miejsc w Polsce na weekend

10 miejsc w Polsce na weekend

W tym roku zdecydowana większość osób spędza swój urlop w Polsce. Najpopularniejsze kierunki kojarzone z wakacjami, to na pewno morze i góry. Na szczęście, miejsc, które zachwycają, jest o wiele więcej! Ze współpracą z Gdziewpolscenaweekend.pl przygotowaliśmy 10 propozycji na weekendowe wyjazdy:

1. Góry stołowe

Góry Stołowe to pasmo w Sudetach na Dolnym Śląsku na granicy z Czechami. Dzięki swoim unikatowym kształtom przyciągają nawet zagranicznych reżyserów, to właśnie tutaj realizowane były zdjęcia do filmów “Opowieści z Narnii”. Szczeliniec to najwyższy szczyt, na szczęście jego zdobycie nie wymaga dobrej kondycji, więc jest dostępny praktycznie dla każdego. Błędne Skały to unikatowy, naturalny labirynt, który z wielką frajdą pokonują zarówno dzieci, jak i dorośli.

Błędne Skały
Błędne Skały
Skalne miasto po stronie Czeskiej
Skalne miasto po stronie Czeskiej

2. Stawy Echo

W sercu Roztoczańskiego Parku Narodowego znajduje się kompleks czterech stawów, otoczony ścieżkami spacerowymi oraz punktami widokowymi. To doskonały teren do rekreacji. Znajduje się tam plaża z kąpieliskiem, a na terenie parku od 1982 roku mieszkają dzikie konie. Przy odrobinie szczęścia można je spotkać w trakcie spaceru.

konie

3. Białowieski Park Narodowy

Białowieski Park Narodowy to największy las pierwotny w Europie. Unikatowa przyroda jest gwarancją wypoczynku na łonie natury. Ikoną parku jest żubr, którego przy odrobinie szczęścia można spotkać na wolności. Jeśli się nie uda, zawsze można podjechać do rezerwatu w Białowieży, gdzie spotkamy wszystkich mieszkańców okolicznych puszczy. To kierunek dla osób ceniących przyrodę, spokój i regionalną kuchnię.

Żubr w Białowieskim Parku Narodowym
Żubr w Białowieskim Parku Narodowym

4. Łeba

Łeba to miasto, które tętni życiem w trakcie sezonu turystycznego. Słowiński Park Narodowy to przede wszystkim unikalne ruchome wydmy, które są jedną z najbardziej znanych atrakcji w Polsce. Najwyższa z nich, osiąga wysokość 42 metrów. W okolicy znajdują się parki rozrywki, muzea latarnie morskie. Jeśli ktoś marzy o spektakularnych widokach i nie boi się tłumów, poczuje się tu jak ryba w wodzie.

wydmy w łebie

5. Rzeka Krutynia

Rzeka ta jednoznacznie kojarzy się, ze spływami kajakowymi. Płynie przez rezerwat krajobrazowo – wodno – leśny, a wyznaczony na niej szlak kajakowy jest uznany za jeden z najładniejszych w Europie. Trasa jest bezpieczna, nadaje się więc również dla amatorów. Ambitni mogą przepłynąć całą rzekę, inni wybrać fragment który zajmie kilka godzin lub weekend. Wzdłuż trasy jest doskonała infrastruktura, liczne stanice, restauracje, pola campingowe oraz hotele.

Rzeka Krutynia
Rzeka Krutynia

6. Ojcowski Park Narodowy

Prawdziwa perełka w Małopolsce. To jeden z najmniejszych Parków Narodowych w Polsce, ale jest pełen atrakcji. Zamki, kaplica, kościół, muzeum i liczne skały m.in. słynna Maczuga Herkulesa. Na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego jest ponad 700 jaskiń, z czego 2 udostępnione są dla turystów: Jaskinia Ciemna oraz Jaskinia Łokietka. Jego szlaki mają w sumie długość 46 km, część z nich możecie pokonać rowerem!

jaskinia w Ojcowskim Parku Narodowym
jaskinia w Ojcowskim Parku Narodowym
Ojcowski Park Narodowy

7. Pustynia Błędowska

Nazywana jest polską Saharą. Ma ok. 10 km długości i 4 km szerokości, a jej łączna powierzchnia to koło 32 km kw. Imponujących rozmiarów pustkowie nie jest jednak dziełem natury, a skutkiem działalności człowieka. Kiedyś znajdował się tutaj gęsty las, który został wykarczowany na potrzeby okolicznych kopalni. Teren w XX wieku służył jako poligon wojskowy. Na terenie pustyni znajdują się liczne ścieżki oraz punkt widokowe. Realizowano tu zdjęcia do takich hitów filmowych jak „Faraon” oraz „W pustyni i w puszczy”. Pustynia znajduje się jedynie 30 minut drogi od Ojcowskiego Parku Narodowego, więc obie atrakcje można połączyć.

Pustynia Błędowska
Pustynia Błędowska

8. Park Gródek

Park Gródek
Park Gródek

Park Gródek w Jaworznie często nazywany jest polskimi Malediwami. Swoją sławę zawdzięcza niezwykłej barwie. Zbiornik powstał w wyniku zalania dawnych kamieniołomów. Niestety, skład chemiczny wody, nie pozwala na zażywanie w niej kapieli, mimo to dzięki kładkom spacerowym przyciąga tłumy turystów na spacery oraz plenery fotograficzne.

Park Gródek
Park Gródek

9. Kolorowe jeziorka

Jeziorka znajdujące się na Dolnym Śląsku to cztery stawy, które powstały na terenie dawnych kopalni pirytu działających w Rudawach Janowickich od XVIII wieku. Nietypowe kolory zbiorników: żółte, purpurowe, błękitne i czarne przyciągają tłumy. Trasa spacerowa to zaledwie 3 km, więc pokonają ją bez trudu nawet najmłodsi. Na miejscu istnieje możliwość wypożyczenia rowerów, a nawet sprzętu grillowego, co pozwoli na urządzenie pikniku w tym malowniczym miejscu. Kolorowe jeziorka najlepiej prezentują się po opadach deszczu.

10 miejsc w polsce na weekend
Kolorowe Jeziorka

10. Zamek Moszna

Zamek ten od lat podbija serca zwiedzających. Zyskał sobie nawet przydomek polskiego hogwartu. Zjawiskowy obiekt z XVIII wieku znajdujący się na Opolszczyźnie posiada 365 pomieszczeń i 99 wież i wieżyczek. Otacza go ponad dwustuhektarowy park, w którym rosną kilkusetletnie dęby i lipy. Przez lata funkcjonował jako ośrodek leczenia nerwic, dziś jest udostępniony dla turystów, można w nim nawet spać.

zamek moszna
zamek moszna

Polska to zdecydowanie wyjątkowy i piękny kraj, w której miejsc do odkrycia jest bardzo wiele. Bywając na całym świecie, często zapomina się, że zachwycające regiony można odkryć jedynie 2 godziny drogi autem od swojego domu.

Dodaj komentarz