You are currently viewing Jak robić dobre zdjęcia w podróży?

Jak robić dobre zdjęcia w podróży?

Wielu z nas na pewno uwielbia robić zdjęcia podczas podróży. Kiedy jesteśmy w pięknym miejscu, chcielibyśmy uchwycić ten kadr, by został on już z nami na zawsze. Fotografia w podróży, często opowiada historie i maluje wspomnienia 😎

Każda podróż przeżywamy trzy razy. Pierwszy raz, gdy o niej marzymy.

Drugi raz, gdy podróżujemy.

Trzeci raz, gdy ją wspominamy i to właśnie dzięki fotografiom 📸

Jak sprawić, by zdjęcia z podróży były czymś więcej niż tylko kolejną nudną pamiątką? Jak się wyróżnić spośród innych podobnych fotografii? Jak to zrobić, by nie były to kolejne takie same ujęcia tego samego miejsca?

Czy dobry fotograf potrzebuje dobrego sprzętu, aby zdjęcie wyszło dobre? Na pewno idzie to na korzyść, ale kiedy też damy dobremu fotografowi średni sprzęt, to zdjęcie wciąż może wyjść dobre. Jakie są zatem cechy dobrej fotografii i na co warto zwracać uwagę przy robieniu zdjęć? 🤔

Chciałbym podzielić nie z Wami 13 poradami jak to robić. Dla przykładu podałem własne zdjęcia. Wszystkie zostały zrobione telefonem, oprócz dwóch 🙂

1. Miej zawsze przy sobie jakikolwiek aparat

Pierwszy punkt bez, którego nie można się obejść. Nie tylko lustrzanka, którą też nie zawsze chce się brać, ale też smartfon czy kompakt. Bo bardzo często nie liczy się jakaś niesamowita jakość, ale ten moment, ta chwila, którą trzeba uchwycić tu i teraz.

2. Symetria

Warto szukać w naturze symetrii. Może dodać ona niesamowitego efektu.

Gruzja kościoły
Mccheta – Gruzja
Riad
dziedziniec w Riadzie – Marrakesz

3. Kadry centralne

Dobrym elementem jest kompozycja centralna, czyli umieszczenie obiektu któremu robimy zdjęcie na środku. Jest to przydatna technika, na przykład kiedy robimy zdjęcie jakiejś osobie, czy zwierzęciu pośród tłumu. Dzięki temu sprawimy, że wiadomo kto jest na zdjęciu, a wyostrzając obiekt i rozmazując resztę pogłębimy jeszcze ten efekt.

Kazbek
centralnym obiektem jest kościół
chapada diamantina

4. Prosty horyzont

Jest to rzecz, o której niektórzy często zapominają. Nawet byle jakie zdjęcie z prostym horyzontem wygląda dużo lepiej.

Sopot
prosty horyzont
krzywy horyzont

5. Złoty podział i boska proporcja

Umieszczaj ważne elementy twojego zdjęcia w odpowiednich punktach. Sprawimy wtedy, że odbiorca patrząc na to zdjęcie ma wrażenie, że jest jakieś estetyczne i ładne, ale sam w sumie nie wie dlaczego. A to właśnie, dzięki złotemu podziałowi. Dzielimy kadr za pomocą 4 linii zgodnie ze złotą regułą, dzięki temu otrzymujemy tzw. siatkę złotego podziału. Przecięcia linii wyznaczają nam mocne punkty kadru, czyli miejsca, w których najlepiej umieścić najważniejsze dla nas elementy obrazu.

złoty podział
Grand Canyon

6. Trójpodział

Jest to trochę uproszczona wersja złotego podziału. W punktach ich przecięcia powstają ważne miejsca, w których warto umieszczać różnego rodzaju obiekty. Kiedy np robimy zdjęcie komuś z bardzo bliska, to warto dać oko w jednym z tych punktów. Można to zrobić podczas robienia zdjęcia, albo potem wykadrować w jednym z programów do obróbki. Nie musimy oczywiście dzielić kadru w pamięci, ale możemy sobie pomóc. Na urządzeniu znajdź ustawienie umożliwiające włączenie siatki na ekranie podglądu. Pojawią się cztery linie – dwie pionowe i dwie poziome.

trójpodział

7. Naturalne obramowania

W klasycznych ramkach zazwyczaj umieszczamy fotografie czy obrazy. Ale kiedy rozejrzymy się dookoła siebie, zobaczymy, że otacza nas mnóstwo naturalnych ramek.

Co możemy użyć jako naturalną ramkę? W zasadzie prawie wszystko. Ramką może być otwarte okno, krzaki, drzewa czy dziura w ścianie. Taka ramka dodaje fotografii głębi.

alanya

8. Wykorzystuj naturalne światło – złota godzina i niebieska godzina

W fotografii, złota godzina to okres zaraz po wschodzie lub przed zachodem słońca. Światło dzienne jest wtedy bardziej czerwone i miększe w porównaniu do czasu, kiedy słońce jest wysoko na niebie. Zazwyczaj jest to około godziny przed i po zachodzie czy wschodzie.

Niebieska godzina, to najkorzystniejszy czas do nocnego fotografowania. Jest to okres zazwyczaj kilkunastu lub kilkudziesięciu minut podczas świtu i zmierzchu, kiedy słońce jest w pewnej odległości pod horyzontem i pośrednie światło przybiera w przeważającej mierze niebieski odcień. Niebo jest już prawie czarne, jednak widać na nim jeszcze resztki dnia.

krabi Tajlandia
Tajlandia
california
Big Sur – Kalifornia

Polecam wykorzystać aplikacje Golden hour, która podpowie nam dokładny czas złotej i niebieskiej godziny w każdym miejscu na ziemi.

9. Wiodące linie

Wiodące linie pomagają stworzyć naturalny przepływ przez obraz, pomóc uzyskać iluzję głębi i wymiaru dwuwymiarowej fotografii, a także delikatnie poprowadzić widzów głębiej w swoje zdjęcie.

Drogi doskonale sprawdzają się jako wiodące linie, szczególnie w dużych ujęciach krajobrazowych. Przykładem są poniższe zdjęcia.

Kazbek
droga prowadzi nas w głąb zdjęcia do góry Kazbek
golden gate
San Francisco
Zion park
Zion National Park

9. Łap ostrość na oczach

Robiąc zdjęcia z bliska, ludziom czy zwierzętom staraj się złapać ostrość na oczach, bo wtedy osiąga się najlepsze efekty. Ma się wrażenie, że zdjęcie jest ostrzejsze i ta postać patrzy się prosto n nas.

10. Czyść obiektyw

Na obiektywie mogą pojawić się różne paprochy i kiedy go nie wyczyścimy, to na każdym zdjęciu będzie to widoczne.

11. Dodawaj człowieka do krajobrazu

Człowiek na fotografii bardzo ożywia obraz i sprawia, że odbiorca może się bardziej utożsamiać, z tym co widzi.

Marrakesz

Umieszczać postać, którą fotografujemy w centrum czy z boku? Mamy naturalną skłonność do tego, aby umieszczać najważniejszy punkt zdjęcia w centrum. Kiedy osoba patrzy wprost na nas, to nie razi. Ale jeśli postać stoi bokiem, to aż się prosi, by zamknąć kadr za jej plecami i przedłużyć ten bok zdjęcia, w który skierowany jest wzrok.

Nie ucinaj też człowieka w kostkach

12. Zadbaj o dobre oświetlenie

Robiąc sobie z selfie wykorzystaj dobre oświetlenie, zresztą jak przy każdym zdjęciu. Nie rób zdjęć pod światło wtedy twoja postać będzie źle oświetlona i ciemna. Wykorzystaj naturalne oświetlenie i rób ujęcia ze światłem.

13. Obróbka

Tutaj obróbka jest kluczem do sukcesu. Nie należy mylić obróbki z fotomontażem, czyli przekłamaniem rzeczywistości. Mało, które zdjęcie nad, którą jakością się zachwycasz, nie było obrabiane w jakimś programie.

Jakich programów używam? Jednym z najbardziej rozpowszechnionym narzędziem jest Lightroom, który bardzo dobrze się sprawdza. Jeśli chcemy mieć ten program na komputerze, trzeba niestety zapłacić, ale wersja na telefon jest bezpłatna. Drugim narzędziem jest aplikacja na telefon Snapseed.

I pamiętaj: Najlepszy aparat to ten, który masz przy sobie!

A Wy?! Macie może jeszcze jakieś ciekawe wskazówki jak robić zdjęcia? 😃 Dajcie znać w komentarzu 😉

Jeśli się podobało, prześlij dalej!

Dodaj komentarz