Do Malezji zdecydowałem pojechać znajdując promocje za 900 złotych z Europy, zwiedzając też przy tym Tajlandie. Za taką cenę nic tylko jechać! 😎
Ten przewodnik po Malezji omawia kilka wspaniałych miejsc do odwiedzenia w tym kraju, jak się po nich poruszać, kiedy jechać i trochę o Durianie.
Malezja to wyjątkowy kraj, w którym można zobaczyć różne grupy etniczne spotykające się, żyjące w większości w harmonii. Wpływy malajskie, chińskie i indyjskie zbiegły się w miejscach takich jak Georgetown w Panang i Kuala Lumpur, aby uczynić oba miasta rajem dla smakoszy.

Malezja ma mnóstwo do zaoferowania podróżnym, od gęstej miejskiej dżungli Kuala Lumpur po dziewicze plaże Wysp Perhentian, dżungle w głębi kraju i pyszne jedzenie.
Szybkie informacje o Malezji

- Cześć i dziękuje w języku malajskim: „Hai” i „Terima Kasih”
- Waluta: Ringgit malezyjski (kliknij tutaj, aby zobaczyć aktualne kursy)
- Wiza: Polacy nie potrzebują wizy i mogą przebywać w Malezji przez 90 dni
- Najlepsze karty SIM: Hotlink – karty można kupić na lotnisku oraz w głównych sklepach
- Język: Malezja to była brytyjska kolonia, więc angielski jest tam drugim oficjalnym językiem.
Kiedy jechać?
Ze względu na klimat tropikalny, temperatury w Malezji nie ulegają dużym wahaniom. Jest ciepło przez cały rok. Jednak poziom wilgotności jest duży, więc trzeba się z tym liczyć.
Od kwietnia do października : te miesiące są najbardziej wilgotnymi miesiącami w przypadku destynacji na zachodnim półwyspie.
Od listopada do lutego : w tych miesiącach deszcze nawiedzają wschodni półwysep.
Od grudnia do stycznia i od czerwca do sierpnia: to szczytowe okresy podróży do Malezji z widocznym wzrostem liczby przybywających turystów.
Jak dolecieć do Malezji?
Port lotniczy Kuala Lumpur w Malezji ma rozległą sieć połączeń lotniczych do krajów na całym świecie, z których przylatuje i wylatuje ponad 40 międzynarodowych linii lotniczych.
Miejsc, z którego można tam dolecieć jest mnóstwo i najtańszym sposobem jak nie będzie żadnego taniego połączenia do Malezji, to kupienie biletu gdziekolwiek w Azji gdzie funkcjonuje linia AirAsia. Linią tą, można dolecieć wszędzie już za kilkadziesiąt złotych. Tak na marginesie jest to zdecydowanie najlepsza linia nisko kosztowa jaką leciałem. Obsługa na wysokim poziomie i nawet na 40 minutowy lot dostałem jakieś azjatyckie jedzonko 😋
Co spakować?
Pogoda w Malezji waha się od ciepłej do gorącej. Wysoka wilgotność może potęgować ciepło i prowadzić do pocenia się. Lekka odzież, która może pomóc chronić Cię przed słońcem, a jednocześnie przepuszczać bryzę, jest dobrym rozwiązaniem. Pamiętaj, że Malezja jest krajem muzułmańskim, więc należy uważać z ubiorem, choć na ogół obcokrajowców się dopuszcza w luźnym stroju. Ale podczas odwiedzania miejsc, które wymagają przykrycia, weź ze sobą szalik.
Jak się poruszać?
Ogólnie rzecz biorąc, jest to łatwy kraj do poruszania się z dużą ilością samolotów, pociągów i autobusów, które zabiorą Cię w dowolne miejsce.
Do przemieszczania się w mieście warto korzystać z komunikacji albo z aplikacji Grab, która jest w Azji bardziej popularna niż Uber.
Jakie są ceny w Malezji?
Jak większość krajów Azji południowo – wschodniej, Malezja nie rujnuje portfela. Ceny zdecydowanej większości produktów są niższe niż w Europie.
Najbardziej znanym rodzajem jedzenia jest street food, gdzie najlepiej się stołować. W takich miejscach płatność występuje najczęściej tylko gotówkowo, więc warto zaopatrzyć się w walutę. Ja zawsze do takich krajów biorę dolary lub euro i tam wymieniam w lokalnych kantorach. Ale jeśli dana waluta jest dostępna w moim mieście w Polsce, to wymieniam tylko 50/100 złotych, by mieć czym zapłacić na przykład za autobus, tuż po przylocie na lotnisko. Pamiętaj, by nie wymieniać pieniędzy na lotniskach, bo kursy tam są bardzo wysokie. Z dostępnością bankomatów w dużych miastach w Malezji nie powinno być większych trudności.
Warto szarpnąć się na wielowalutową kartę Revolut, która bardzo ułatwia płatności za granicą. Jeśli jeszcze nie masz tej karty, zdobądź ją poprzez mój link, a otrzymam dzięki temu profity. Thank you from the mountains 😁🙏
Jedzenie w Malezji
Malezyjczycy to są smakosze i jedzenie to jest coś, co kochają najbardziej. Pierwsze pytanie Malezyjczyka jak Cię spotka, to nie jest jak się masz, tylko „sudah makan”, czyli czy już jadłeś? 🙃
Malezyjczycy rzadko zapewniają o miłości swoje ukochane słowami. Aby okazać uczucia, kładą im pod nos jakiś łakomy kąsek 😋
Wyspa Penang to miejsce, uznawane za swego rodzaju jedzeniową mekkę i wszyscy smakosze chcący doznać niezwykłej kuchni, wybierają się właśnie tam.
Durian – zakazany owoc
Jeśli choć raz powąchasz duriana, zapamiętasz jego zapach do końca życia. Jest to najbardziej śmierdzący owoc na świecie występujący głównie tylko w tej szerokości geograficznej. Pisarz kulinarny Richard Sterling tak opisał jego zapach: „terpentyna i cebula, przyozdobione skarpetą gimnastyczną„. A tu inny cytat: „Po zjedzeniu owocu twój oddech będzie pachniał tak, jakbyś całował swoją zmarłą babcię po francusku.” 🤣

Mówią też o nim: „pachnie jak piekło, smakuje jak niebo”. Owoc wykazuje liczne działanie prozdrowotne. Durian jest bardzo bogaty w składniki odżywcze w porównaniu z większością innych owoców.

Badania wykazały, że spożywanie Duriana razem z alkoholem ma bardzo negatywne skutki i nawet może prowadzić do śmierci! Związki podobne do siarki w durianie mogą uniemożliwić niektórym enzymom rozkładanie alkoholu, powodując wzrost poziomu alkoholu we krwi. Prowadzi to do takich objawów jak: nudności, wymioty i kołatanie serca. Dlatego odradzam jednoczesnego jedzenia duriana i picia alkoholu 😉
Atrakcje Malezji
Wyspa Langawi
Idealne miejsce dla osób szukających rajskich, piaszczystych plaż z magicznymi zachodami słońca. Malezja jest krajem muzułmańskim, tak więc na alkohol jest nałożony dodatkowy podatek. Ale jedna miejsce jest wyjątkiem. Chodzi o tą wyspę. Najbardziej luksusowa wyspiarska destynacja w Malezji, obszar bezcłowy i miejsce do alkoholowych i imprezowych wypraw. Jeden wielki kurort.

Cameron Highlands
Jest to region górzysty, co wiąże się z niższymi temperaturami. Jedno z niewielu miejsc w Malezji, gdzie wieczorami trzeba założyć sweter i długie spodnie. Widok tutaj na soczysto zielone pola herbaciane, plantacje truskawek i warzyw jest warty obejrzenia.

Wyspy Perhentian
Przejrzysta woda i koralowce, biały, delikatny piasek, cisza i spokój za dnia, a nocą imprezki na plaży 💃 Istnieją dwie wyspy, a mianowicie mała Perhentian i duża Perhentian. Są wiele mniejsze, bardziej kameralne i spokojne od tajskich. Dzięki temu otaczające je rafy koralowe są w znacznie lepszej kondycji. Nie znajdziemy tam żadnych dróg i samochodów, a jedynie plaże i dżungle.
Taman Negara
Najstarszy na świecie las deszczowy, idealne miejsce na kilkudniowy trekking. To tu znajdują się słynne wiszące mosty linowe rozpięte pomiędzy drzewami. Adrenalina gwarantowana!
Penang
Prawdziwa gastronomiczna mekka. Stolica wyspy Penang słynie na cały świat z niesamowitego street artu i obłędnego street foodu. Za każdym rogiem czai się tu interaktywny mural albo inne malowidło na ścianie budynku. Przeczytaj o tej wyspie tutaj.

Kuala Lumpur
Stolica Malezji. Nowoczesne miasto i niesamowita mieszanka kulturowa. Więcej o tym mieście dowiesz się z artykułu Kuala Lumpur – informacje praktyczne i nocleg z basenem na dachu!
Czy warto jechać do Malezji?
Ludzie są otwarci i pomocni, bez problemu można się porozumieć po angielsku. Jest pyszne jedzenie, a zwiedzanie nie rujnuje budżetu. Można by tak wymieniać długo, zatem oczywiście, że warto! Malezja jest super! 😃😎

Its like you read my mind! You appear to understand a lot about this, such as you wrote the ebook in it or something.
I believe that you simply could do with some p.c.
to drive the message home a little bit, but instead of that, that is magnificent blog.
A fantastic read. I will certainly be back.
Thank you! It’s nice to hear that!