You are currently viewing Jak kupić tani bilet lotniczy? 10 zasad taniego latania

Jak kupić tani bilet lotniczy? 10 zasad taniego latania

Co to znaczy tani bilet?

Czy coś jest drogie czy tanie to zależy od zasobności portfela. Nie ma konkretnej ceny oznaczającej tą wartość. Jaki poniesiemy koszt wycieczki, to wszystko zależy od nas samych. Czasem oznacza to rezygnację z komfortu, a czasami po prostu kliknięcie kilka razy więcej w przeglądarce.

Co ja rozumiem przez tani bilet lotniczy? Dla mnie to mniej niż średnia cena za podróż na danej trasie.

Sam sprawdziłem to na własnej skórze i wiele razy podróżowałem samolotem za niewielkie pieniądze. Chciałbym z Wami podzielić się tymi różnymi metodami, które stosuję od dawna.

Ile kosztował mój najtańszy bilet? 9 złotych! Tyle zapłaciłem za lot z Warszawy do Wrocławia. Za tym lotem kryje się też ciekawa historia, bo zamiast po 40 minutach znalazłem się we Wrocławiu po 5 godzinach 😱 Już mieliśmy wsiadać na pokład, a tu nagle ogłosili alarm bombowy! Wszystkich ewakuowali na płytę lotniska, a potem czekaliśmy w hangarze kilka godzin, zanim odkryli, że to był tylko gościu, który postanowił pożartować. Okazało się, że to jego drugi tego typu incydent i tym razem poszedł już do więzienia 😑

10 zasad taniego latania

1. Bądź elastyczny

Jest to chyba najważniejsza zasada, by móc zapolować na jakąś fajną cenę lotów. Bo gdybyśmy ustalili sobie dokładną datę podróży, a dopiero wtedy szukali lotów to będziemy zmuszeni dostosować się do cen w danym okresie. Jeśli jednak szukasz lotu w konkretnym terminie, to nigdy nie ustawiaj daty od razu w wyszukiwarce, by algorytm nie zapamiętał, że interesuje Cię piątek trzynastego. Lepiej wyszukiwanie ustawić na cały miesiąc i później przeklikać do danej daty. Może się wtedy też okazać, że na przykład lot dzień wcześniej to będzie spora oszczędność.

By znaleźć tani lot również trzeba być elastycznym pod względem miejsca wylotu albo przylotu. Może się okazać, że z Warszawy nie będzie dość tanich lotów, a na przykład z Krakowa ten sam lot będzie o kilkaset złotych tańszy. Dobrze też nie ograniczać się do samej Polski, tylko sprawdzić bilety na przykład z Berlina, skąd znajdziesz bardzo dużo lotów w dobrej cenie.

2. Im wcześniej tym taniej

Nie jest to regułą, ale zazwyczaj jest tak, że im szybciej zrobisz rezerwację, tym lepszą cenę uda Ci się uzyskać. W przypadku linii lotniczych last minute zdecydowanie nie obowiązuje. Dla przykładu posłużę się wykresem lotu do Rzymu, który podaje serwis kayak.pl:

3. Czyść pliki cookies i używaj trybu incognito

Za każdym razem, gdy wchodzisz na którąkolwiek stronę zostaje po Tobie ślad (ciasteczka). Jeśli zdarzyło Ci się kiedyś, że przeglądałeś w sklepie internetowym laptopa, a potem reklama tego laptopa wyświetlała się dosłownie wszędzie to jest podobny mechanizm Kiedy algorytm zorientuje się, że zależy Ci na danym locie, będzie później zawyżał ceny. Korzystając z trybu incognito, system nie wyłapie, który lot nas interesuje.

4. Korzystaj z wyszukiwarek

Istnieje wiele wyszukiwarek, z których można korzystać takich jak skyscanner.pl, azair.eu, kayak.pl czy flipo.pl. Najczęściej korzystam właśnie z nich. W pierwszych dwóch wyszukiwarkach znajduję ceny u pośredników i najczęściej u nich też można zobaczyć te najkorzystniejsze. Nie należy się obawiać kupowania biletów u pośredników. Korzystałem z ich usług wiele razy i nigdy nie było problemu.

Jedną z moich ulubionych opcji na skyscanner jest opcja „najtańszy miesiąc” na trasie, którą wybraliśmy albo lot „gdziekolwiek”. Jeśli nie wiesz gdzie pojechać, nie trzeba wpisywać kierunku podróży – można zaznaczyć opcję gdziekolwiek. I wtedy pokazuje Wam się lista najtańszych lotów w danym miesiącu lub w konkretnym terminie.

Skyscanner.pl

Istnieje jeszcze jeden myk: w tych wyszukiwarkach mamy opcję ustawień regionalnych. Chodzi tutaj o to, że pośrednik z innego kraju może oferować niższą cenę. Tego typu przykład znajdziecie w artykule o krajowych lotach.

Jak kupić tani bilet lotniczy
Skyscanner.pl

5. Uważaj na dodatkowe opłaty

Przy dokonywaniu zakupu zawsze będą nam wyskakiwać dodatkowe opcje, które są płatne. Wybór miejsca, pierwszeństwo wejścia na pokład (co jest całkowicie bez sensu), ubezpieczenie podróży i wszystko inne, co jest nam całkowicie niepotrzebne.

6. Unikaj sezonu

Jak sezon to i oczywiście większe zainteresowanie podróżami. A jeśli jest popyt, to linie pozwalają sobie na wyższe ceny.

7. Taniej będzie w tygodniu

Jeśli chcemy gdzieś jechać tylko na weekend, to trzeba się zastanowić czy nie przedłużyć go do poniedziałku. Zazwyczaj niższa cena za bilet będzie w tygodniu. Dotyczy to również bukowania biletu. Oczywiście nie jest to sztywną regułą, ale częściej tak właśnie jest.

8. Zbieraj mile i dołączaj do klubów

Warto dołączyć do członkostwa Wizz air Discount Club. Im więcej latasz, tym lepiej, ale członkostwo może opłacać się nawet przy pierwszej podróży!

Pomyśleć też trzeba o programach lojalnościowych takich jak Miles & More. Zbierać mile możesz nie tylko poprzez kupowanie lotów, ale również przy innych sposobnościach, jak choćby tankowanie.

9. Obserwuj serwisy wyszukujące promocje

Sprawdzaj serwisy takie jak Fly4Free, Mleczne Podróże, Tanie Loty czy Wakacyjni Piraci, które wyszukują promocje. Jednak oferty proponowane na wyżej wymienionych stronach sprzedają się bardzo szybko, bo docierają do dużego grona odbiorców. Obserwuj ich social media lub zapisz się do newsletterów, żeby dowiedzieć się o promocjach jak najszybciej.

Polecam bardzo aplikacje PushApp, w której można ustawić, żeby promocje ściągało z popularnych stron i przychodziło Ci odrazu powiadomienie 🙂

10. Kombinuj

Jeśli marzy nam się na prykład Bali, najlepiej polecieć do taniego miejsca w Azji, a stamtąd tanią linią lotniczą na Bali – wychodzi dużo ekonomiczniej. W ten sposób również warto kombinować.

Swój lot do Azji wykombinowałem tak, że znalazłem promocję na bilet ze Stambułu do Kuala Lumpur i powrotny z Bangkoku do Kopenhagi za 900 złotych! Potem sprawdziłem loty do tych miast i okazało się, że wszystkie bilety kosztowały około 1300 złotych!

AirAsia – bardzo tani i dobry przewoźnik po Azji

Inne pomocne wskazówki, by latać taniej:

  • -Jeśli chcecie lecieć na inny kontynent warto sprawdzić tak zwane trasy kolonialne. Często taniej zapłacimy za loty z byłych kolonii, na przykład do Ameryki Południowej z Hiszpanii. A jak tanio polecieć na Karaiby? Istnieją 2 wyspy, które należą do Francji. Są nimi Martynika i Gwadelupa, a za lot z Paryża możemy nawet zapłacić 300-400 złotych!
  • -Podróżuj z bagażem podręcznym, bo nieraz linie każą dopłacać do bagażu rejestrowanego. Tak na prawdę większość spakowanych rzeczy do dużego bagażu możesz nie potrzebować. Zazwyczaj też niektóre z nich możesz znaleźć w lokalnych sklepach.
  • -Poza ceną biletu sprawdzić trzeba też dojazd z lotniska. Tani przewoźnicy korzystają głównie z lotnisk oddalonych od miasta docelowego, a często bilet na komunikację jest dość drogi. Na przykład bardzo tanio można polecieć do Luton pod Londynem, ale dojazd do centrum miasta może kosztować 2x więcej niż cena biletu!

Loty czarterowe

Choć często pomijana, jest to też bardzo dobra opcja taniego lotu, . Biura podróży, oprócz pobytu w hotelu z przelotem mogą proponować same loty. Kiedy nie uda im się sprzedać wszystkich wycieczek, wtedy by samolot nie leciał pusty, biura podróży sprzedają same miejsca w samolocie po dobrych cenach. Jednak loty te są mniej elastyczne, ponieważ daty podyktowane będą przez biura podróży.

Loty czarterowe można znaleźć na: itaka.pl, tui.pl i biletyczarterowe.r.pl

Czemu bilet, który jeszcze wczoraj kosztował 50 zł, dzisiaj kosztuje 260 zł?

Linie lotnicze mogą mieć przeróżne taryfy. Bardzo możliwe, że tego samego dnia pasażerowie kupią bilet w kilku różnych cenach!

Kiedy ty lecisz za 50 zł, to zapłaci za Ciebie inny pasażer, a kiedy lecisz za 260 zł to Ty zapłaciłeś za tego pasażera. Są tacy, co zapłacą tylko najniższą kwotę, a są też tacy co zapłacą 800 zł za ten sam lot, tego samego dnia!

By rozreklamować dany kierunek, na początku przewoźnicy mogą oferować pule tańszych biletów. Oferty są w ten sposób udostępniane w różnych serwisach, choćby w social mediach i kiedy na nie trafimy, to właśnie wtedy w naszej głowie kiełkuje pomysł do wyruszenia w dane miejsce.

Zapisz się do grupy, gdzie wrzucam tanie loty


Brzmi to wszystko zbyt skomplikowanie? No niestety, ale żeby tanio latać trzeba trochę się naszukać i poświęcić na to czas.

Masz może problemy z szukaniem lotów? Pisz śmiało, a chętnie Ci pomogę 😉

Albo masz swoje własne triki i sposoby? Proszę podziel się nimi w komentarzu 🙃

Jeśli się podobało, prześlij dalej!

Ten post ma jeden komentarz

  1. Keit

    Ciekawe rady, nie wiedziałam, że biura podróży też mogą sprzedawać same loty w dobrych cenach 🤔 może uda się to kiedyś wykorzystać 😀🤔

Dodaj komentarz