You are currently viewing Podróż po Apulii – co ma do zaoferowania włoski obcas?

Podróż po Apulii – co ma do zaoferowania włoski obcas?

Apulia (wł. Puglia) znajduję się w charakterystycznym obcasie włoskiego buta. Region ten jest wypełniony mnóstwem pięknych plaż, urokliwych miasteczek i unikalną architekturą. Mimo, że Apulia ma bardzo wiele do zaoferowania, to jednak jest jedną z najmniej poznanych części Włoch. Pewnie z powodu bardziej obleganych miast na południowo – zachodnim wybrzeżu. Powoli to się zmienia i Polacy coraz chętniej odwiedzają ten region.

Chcę podzielić się wskazówkami, ciekawymi miejscami do odwiedzenia oraz niektórymi z moich ulubionych zdjęć z podróży po Apulii. Być może zainspirują Cię do zaplanowania następnej podróży do Włoch i wybrania właśnie tego regionu. Zapraszam na podróż po Apulii!

Przyjeżdżając do Apulii, poczujesz prawdziwy włoski klimat. Miasteczka tutaj pachną praniem! Widok suszącego się prania na linkach przed domem, wieczorne spotkania Włochów na ławeczkach czy gra w karty do późnych godzin, to standard.

podróż po apulii

Południowa część Włoch jest co prawda o wiele biedniejsza, ale co za tym idzie, ludzie są o wiele bardziej radośni i chętni do pomocy, niż na północy. Co też dało się zauważyć, praktycznie nikt tam nie znał angielskiego. Ale to tylko potwierdziło tezę, że na migi można dogadać się z każdym. Na dzień dobry i na dobry wieczór spotykasz przyjaznych, prostych i życzliwych na swój włoski sposób cudownych ludzi, dogadując się z nimi nie znając języka.

Przykładem są cztery babcie spotkane w mieście Bari: Stefania, Silvia, Felicia i Isabella. Idąc wąskimi uliczkami napotkaliśmy je siedzące przed swoim domem przy stoliku. Nie minęła chwila, a już siedzieliśmy razem z nimi przy winku domowej roboty.

Jak dolecieć?

Do Apulii z Polski mamy jakieś 2000 kilometrów, więc zdecydowanie lepiej dostać się samolotem do Bari. Loty z Polski są bardzo tanie, widziałem nawet ceny 40 złotych w jedną stronę. Ja zawsze korzystam z wyszukiwarki skyscanner.

Jak się poruszać po regionie?

Po przylocie do Bari możesz przesiąść się do samochodu, bądź pociągu i autobusu. Wybór należy do Ciebie. Samochód daje oczywiście więcej swobody i niezależności. Można dojechać wtedy w miejsce trudno dostępne dla komunikacji. Apulia ma też dobrze rozwinięte pociągi i sieć autobusową, które nie są drogie. Połączenia kolejowe możesz sprawdzić na stronie Trenitalia.

Noclegi

Jeśli chodzi o noclegi to nocowałem głównie pod gołym niebem. Noce były bardzo ciepłe i przyjemne więc decydowałem się na spanie na przykład, na plaży.

Przewodnik po Apulii – co warto zobaczyć

Podróżując po miasteczkach Apulii, w zasadzie nie potrzebujesz auta, choć wiadomo, że byłoby wygodniej. Aby z Bari dostać się do nadbrzeżnych Polignano a Mare czy Monopoly wystarczy pociąg. Do Apulii przyjeżdża się głównie by spacerować po urokliwych miasteczkach. Oto niektóre z nich, które warto zobaczyć:

Bari

Przede wszystkim Bari to główne miasto i dobra baza wypadowa po Apulii. Na to portowe miasto wystarczy jeden dzień by go zwiedzić. Zdecydowanie warte zobaczenia jest Bari Vecchiaklimatyczne, przypominające labirynt stare miasto. Warto poświęcić chwilę i przespacerować się, albo jeszcze lepiej zgubić się po prostu w plątaninie wąskich uliczek.

bari

Polignano a Mare

Zaledwie w pół godziny dojedziemy z Bari do nie dużego, ale bardzo pięknego miasteczka Polignano a Mare. Domy tam, wbudowane są w wapienne klify. Te urwiste skały i przyklejone do nich białe i złote budynki tworzą niesamowity klimat.

polignano a mare

Najbardziej znanym miejscem jest mała plaża schowana między skalistymi klifami. Żeby do niej dojść, trzeba przejść przez most Ponte Lama Monachile, z którego rozciąga się piękny widok na plaże. Na pewno dostrzeżesz skaczących z wysokich klifów śmiałków do morza, które ma tutaj niesamowity kolor.

polignano a mare
polignano a mare

W Polignano a Mare co roku odbywa się konkurs skoków do wody z klifu Red Bull Cliff Diving.

Jeśli masz ochotę na kulinarne doznania, spróbuj wybrać się do romantycznej restauracji w skale Grotta Palazzese. Restauracja jest niezwykle nastrojowa i każdy element idealnie pasuje do wapiennej skały. Z każdego stolika masz spektakularny widok na morze.

To miejsce, które trzeba spróbować!

Monopoly

Zaraz obok, czyli 10 kilometrów dalej znajduję się Monopoly. Miasteczko z pięknym centrum z nadmorską promenadą. Znajdziemy tutaj piaszczystą plaże w samym centrum. Jest dość wąska, ale idealna na kąpiel po wędrówce po mieście.

Alberobello

Jedno z najbardziej oryginalnych i rozpoznawalnych miasteczek w Apulii. A to wszystko dzięki trulli – niewielkich domkach o stożkowych dachach, które zostały zbudowane przy użyciu technik prehistorycznych. Stare miasto, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, składa się z labiryntu ulic i schodów wyłożonych tymi domkami, co stwarza klimacik.

trulli

Matera

Same miasto znajduje się już w regionie Bazylikata, ale warto podczepić ją pod tą listę. Matera znajduję się jedynie godzinę drogi od Bari i zrobiła chyba na mnie największe wrażenie. Ma naprawdę niesamowity klimat i na pewno nie pożałujesz kiedy tu przyjedziesz. Zazwyczaj turyści przyjeżdżają tutaj na kilka godzin, ale warto spędzić choć jedną noc. Poczucie wyjątkowości tego miejsca sprawia położenie tuż nad wielkim kanionem.

matera
matera

Matera jest jedną z najstarszych stale zamieszkałych osad ludzkich na świecie, bo tutaj właśnie rozwinęło się osadnictwo jaskiniowe w Europie. Spacerowanie po uliczkach tego miasta jest jak cofnięcie się w czasie. Bieżącą wodę i prąd doprowadzono tutaj dopiero w 1954 roku, bo wcześniej żyjącą w grotach społecznością w zasadzie nikt we Włoszech się nie interesował.

Nakręcone tutaj parę kasowych filmów i jednym z nich była „Pasja” Mela Gibsona. Reżyserowi to miasto bardziej przypominało czasy Chrystusa, niż dzisiejsza Jerozolima.

Tutaj też przyjedzie sam agent 007, który wróci po urlopie do czynnej służby Jej Królewskiej Mości. Jego przygody mieliśmy oglądać na wiosnę tego roku podczas premiery najnowszego Bonda „Nie czas umierać”, ale z powodu pandemii przesunięto premierę. Jedna ze scen rozgrywająca się w Materze została zrealizowana przy udziale mieszkańców całego miasteczka.

matera
matera
matera

Spędziłem niesamowity czas w Materze – jej starożytny pejzaż, niepowtarzalna atmosfera i zabytki po prostu mnie powaliły.

Lecce

Do dziś w Apulii można odkryć średniowieczne wioski z krętymi uliczkami i wieloma zamkami, ale także bogato zdobione barokowe miasta, takie jak Lecce. Spacer po „Florencji południa”, bo tak jest nazywane przeniesie Cię w przeszłość. Ponad 40 kościołów i co najmniej tyle samo szlachetnych pałaców tworzą jeden z najbardziej ujednoliconych krajobrazów miejskich we Włoszech. Lecce mieści się bardziej na południe obcasa, więc jest to doskonała baza wypadowa do zwiedzania Salento, gdzie są podobno najlepsze plaże tego regionu.


Mam nadzieję, że udało mi się podsycić Waszą chęć do wyprawy, aby odkryć ten piękny region w południowych Włoszech.

Podczas tej wycieczki pojechałem również na zachodnie wybrzeże Włoch, by odkrywać region Kampanii. Opiszę go w następnym artykule ?

Zobacz też artykuł Wakacje we Włoszech 2020

Jeśli się podobało, prześlij dalej!

Dodaj komentarz