You are currently viewing Wezuwiusz i Pompeje – zwiedzanie i praktyczny przewodnik

Wezuwiusz i Pompeje – zwiedzanie i praktyczny przewodnik

Jedną z najbardziej niesamowitych części podróży do południowych Włoch musi być jednodniowa wycieczka na Wezuwiusz i Pompeje. Jeśli planujesz wspiąć się na wulkan i odwiedzić starożytne miasto trafiłeś w dobre miejsce. Znajdziesz tutaj wszystkie szczegóły i praktyczne wskazówki. 

Wezuwiusz to prawdopodobnie najsłynniejszy wulkan na świecie. Swoją sławę zawdzięcza tym, że zniszczył miasto Pompeje! Obie rzeczy można spokojnie zobaczyć w jeden dzień, choć niektórzy mówią, że na Pompeje przeznaczyliby cały dzień, bo to przecież całe spore miasto.

Pompeje

Rzymskie miasto Pompeje niespełna 2000 lat temu, było miejscem gdzie tętniło życie. Zajmowało dominującą pozycje na wybrzeżu, a życie kulturalne i towarzyskie kwitło w najlepsze. Aż do czasu…

…kiedy to w 79 roku naszej ery wulkan Wezuwiusz niespodziewanie obudził się w spokojne południe, wybuchając i niszcząc miasto. Tym samym skutecznie je też zachował, zamrażając życie w Pompejach. Zobacz bardzo realną wizualizacje tego, jak to mogło wyglądać:

W trakcie prac wykopaliskowych, które rozpoczęto jeszcze w 1748 r., okazało się, że zachowało się nie tylko wnętrze domów, ale nawet skamieniali mieszkańcy miasta. Pozostałości antycznych świątyń, domów mieszkalnych, łaźni, w których freski i mozaiki zachwycają oddając klimat dawnych wieków.

obrazek z wikipedia.org

Wielkie wrażenie sprawiają odlewy ciał mieszkańców. Popioły pokrywające Pompeje szybko zastygały zachowując wewnątrz kształt pogrzebanych ciał. W czasie odkryć naliczono ponad 2000 ciał pogrzebanych w Pompejach. Najciekawsze i najcenniejsze artefakty z tego miasta przetransportowano do Narodowego Muzeum Archeologicznego w Neapolu, więc jeśli byłoby Ci za mało, możesz się tam wybrać, by mieć pełny obraz Pompejów.

pompeje
pompeje

Dziś Pompeje są wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych we Włoszech i jedno z najczęściej odwiedzanych stanowisk archeologicznych na całym świecie.

pompeje

Ile kosztuje bilet wstępu?

Bilet wstępu w 2020 roku kosztował mnie 17,5 euro, ale to się ciągle zmienia, więc warto sprawdzić to na ➡ oficjalnej stronie. Czasem wstęp do wykopalisk jest bezpłatny. Jest tak w pierwszą niedzielę miesiąca, ale warto to zawsze sprawdzić na stronie, podobnie jak godziny otwarcia. Jeśli zdecydujesz się kupić bilet na miejscu w kasie, to przygotuj się na długie kolejki. Na teren kompleksu prowadzą trzy wejścia: Porta Marina, Piazza Esedra oraz Piazza Amfiteatro. Jeśli kupujemy bilet online, to trzeba zakupić go do konkretnego wejścia.

W kasie biletowej koniecznie trzeba wziąć mapkę, na której są zaznaczone najważniejsze budowle i narysowany plan miasta. Bardzo pomaga to w zwiedzaniu, choć nie jest ono łatwe, bo Pompeje to istny labirynt. Warto wynająć przewodnika. Wiele razy podczas zwiedzania przysłuchiwałem się barwnym opowieściom przekazywanym przez przewodników i wtedy pożałowałem, że takiego nie wynająłem.

pompeje
pompeje

Wezuwiusz

Wulkan Wezuwiusz jest jednym z 5 najniebezpieczniejszych czynnych wulkanów na świecie. Jest też zarazem jednym z najbardziej dostępnych dla turystów. Jego wysokość wynosi 1281 metrów, a jeśli chodzi o krater wulkanu, to jego szerokość osiąga nawet 650 metrów i 230 metrów głębokości. Znajduje się 9 kilometrów od Neapolu, dlatego wycieczka na wulkan, będąc w tym mieście jest obowiązkowa. 

wezuwiusz
widok na Wezuwiusz z Pompejów

Zwykle o Wezuwiuszu mówi się w kontekście erupcji w 79 roku naszej ery kiedy to zniszczyła Pompeje. Odkąd miasto zostało zniszczone, doszło do dziesiątek kolejnych erupcji. Jego ostatnia miała miejsce w 1944 roku i podobno jego kolejna to tylko kwestia czasu.

To sprawia, że ​​zatrzymujesz się na chwilę i zastanawiasz się, czy wędrówka na Wezuwiusz to naprawdę dobry pomysł?

Można powiedzieć, że nie ma się czego obawiać i jest to bezpieczne. Chociaż jest to aktywny wulkan, nie oznacza to, że może nagle zacząć wypluwać lawę. Istnieją stacje badawcze, które monitorują aktywność wulkaniczną i starają się przewidzieć prawdopodobieństwo erupcji. Zanim taki wulkan zacznie działać zapewne będą sygnały ostrzegawcze.

wezuwiusz

Jak się dostać na Wezuwiusza?

Jednym ze sposobów dotarcia jest komunikacja i specjalne autobusy Vesuvio Express, z dworca Ercolano Scavi. Bilet kosztuje 20 euro w dwie strony wraz z wejściówką na wulkan, która i tak kosztuje 10 euro. Firma w zasadzie posiada monopol na tej trasie, a sam przejazd trwa 20 minut.

Z Pompejów również istnieje możliwość dostać na wulkan. A to dzięki autobusom przewoźnika EAV. Jest to tańsza opcja i kosztuje 2, 70 euro. Bilet zakupimy na pokładzie autobusu.

Innym sposobem jest podjechanie pod wulkan własnym samochodem. Tylko autem nie podjedziemy pod samo wejście, a na parking, który mieści się na wysokości 800 m n. p. m. Z parkingu mamy wybór przejścia 2 kilometrów pod górę, co doda około 30 minut do naszej wycieczki, albo podjechanie busikiem za 2 euro w dwie strony.

Wezuwiusz

Ceny biletów i godziny otwarcia

  • Bilet wstępu: 10 euro (dorosły), 8 euro (studenci), płatność gotówką
  • Godziny wstępu:
    • listopad – luty (9:00-15:00)
    • marzec, październik (9:00-16:00)
    • kwiecień, maj, czerwiec, wrzesień (9:00-17:00)
    • lipiec, sierpień (9:00-18:00)

Zdobycie krateru Wezuwiusza

Na szczęście trasa nie jest bardzo wymagająca, choć w przypadku mocnego wiatru wejście może okazać się mało przyjemne. Od samego wejścia czeka nas około 15 – 20 minut wędrówki nieutwardzoną ścieżką oraz fragment drewnianych schodów. Różnica wysokości pomiędzy wejściem, a górą krateru wynosi około 250 metrów.

Jak już dotrzesz na szczyt możesz ekscytować się widokami samego krateru oraz Zatoki Neapolitańskiej. Jeśli oczywiście pogoda na to pozwoli, bo często sam szczyt spowijają chmury, więc zanim się tam wybierzemy warto sprawdzić pogodę.

neapol
krater Wezuwiusza
krater Wezuwiusza

Jeśli chcesz trochę oszczędzić, warto zakupić Campania ArteCard. To świetne udogodnienie dla turystów, które pozwala poruszać się na terenie całej Kampanii i korzystać ze zniżkowych wstępów. Na przykład wykupując kartę na 3 dni za 32 euro (25 euro – studenci), będziemy mogli korzystać z transportu publicznego, a także mamy 2 darmowe wejścia do różnych atrakcji oraz do 50% zniżki na trzecią. W spis tych atrakcji wchodzą oczywiście wejściówki do Pompejów i na Wezuwiusza. Może się okazać, że ArteCard zwróci się z nawiązką.


Podobał Ci się mój wpis? Dołącz do podróży na Instagramie, aby zawsze być na bieżąco. Zapraszam również do lektury innych artykułów.

Chcesz dowiedzieć się więcej o innych miejscach w tym pięknym regionie? Zobacz tutaj

Pomogę zorganizować Ci twoją podróż!

Oferuje profesjonalne doradztwo turystyczne i indywidualną organizację podróży. Zobacz moją ofertę:

Jeśli się podobało, prześlij dalej!

Dodaj komentarz