You are currently viewing Dolomity – to tam zakochałem się w górach

Dolomity – to tam zakochałem się w górach

Mój wyjazd w Dolomity był na prawdę na spontanie. Zupełnie nie miałem planów tam jechać, bo w sierpniu 2020 roku zaplanowałem wyjazd na Lofoty. Jednak covidowa sytuacja sprawiła, że Norwegia pozamykała się dla Polaków i to 2 dni przed moim wyjazdem! Jednak z grupą znajomych nie chciałem rezygnować z wyjazdu i trzeba było szybko zdecydować gdzie jechać. Wybór padł na Dolomity i była to najlepsza decyzja!

dolomity

Od Francji po Słowenie ciągnie się najwyższe pasmo górskie w Europie – Alpy. Jeden z regionów tego pasma to Dolomity – włoskie góry pełne strzelistych kominów i rozległych dolin uważane są, za jedne z najpiękniejszych pasm górskich w Europie. Miejsce to jest bardzo znane miłośnikom sportów zimowych, bo znajdują się tutaj dobre ośrodki narciarskie. Niezależnie od tego, ile macie za sobą doświadczenia trekkingowego, zachęcam Was do wybrania tego kierunku poza zimą. Znajdziecie tam szlaki praktycznie dla każdego piechura. Od niedzielnych spacerowiczów, po zaawansowanych wędrowców i miłośników ferrat. Dolomity mają jedne z najlepszych szlaków turystycznych na świecie.

dolomity

Stolicą regionu jest piękne miasto Bolzano (Bozen), jednak główne miasta i miasteczka to Trydent, Bressanone (Brixen), Cortina d’Ampezzo i Brunico (Bruneck).

Najwyższym szczytem Dolomitów jest Marmolada – 3343 m n.p.m.

Dolomity i wojna

Nawet jeśli naszym celem w Dolomitach są tylko i wyłącznie wycieczki górskie, prędzej czy później natkniemy się w trakcie nich na ślady historii. Dolomity były areną ciężkich walk pomiędzy Włochami, a Austrią w trakcie I wojny światowej. Na dużej ilości szlakach znajdziemy pozostałości schronów, tuneli, stanowisk strzelniczych i inne głęboko w górach znajdujące się fortyfikacje.

Konflikt w tych okolicach trwał trzy lata i przyniósł ogromne straty w ludziach. Wędrując wśród tuneli czy okopach czasami, aż ciarki po plecach przechodzą. Dosłownie czuć historię tego miejsca, te tysiące zmarnowanych istnień ludzkich… Trzeba to przeżyć osobiście.

Co to jest via ferrata

Włoskie określenie via ferrata przetłumaczyć można jako „żelazna droga”. Są to szlaki, na których umieszczone zostały stalowe elementy pomagające w trakcie wspinaczki. Mogą to być drabinki, uchwyty i liny. Pierwsze via ferraty zbudowano w Dolomitach podczas I wojny światowej, w celu ułatwienia przemieszczania się żołnierzy. W skale wykuto też tunele i bunkry, które połączyła sieć podziemnych korytarzy.

Ferraty są przeznaczone dla osób z górskim doświadczeniem, które nie mają lęku wysokości i są odporne na ekspozycję. Kiedy komuś znudziły się tylko piesze wędrówki, ferraty są idealnym rozwiązaniem. Zdobycie szczytu dzięki nim staje się bardziej spełnione 😎

via ferrata dolomity
ferrata dolomity
ferrata dolomites

Noclegi w Dolomitach

Wybór jest bardzo duży od campingów po hotele. Dużo apartamentów i hoteli znajdziemy w mieście Cortina d’Ampezzo. U mnie ze względu na niskokosztowy budżet, wybór padł na nocowanie w namiocie. Z tego miejsca bardzo polecam International Camping Olympia. Camping położony jest na wysokości 1283 metrów n.p.m. przy samej rzece, tuż pod górą Pomagagnon. Na terenie campingu znajdują się dwa budynki z prysznicami i sanitariatami, mini sklep i bar.

camping
rzeka na Campingu Olympia

Kiedy jechać w Dolomity?

Jeśli nie chcesz jeździć tutaj na nartach, tylko planujesz pobyt w celach trekkingowych to najlepszą porą na wędrówki w Dolomitach jest od końca czerwca do końca września. 

Jak dojechać w Dolomity?

Najlepszym sposobem, by dotrzeć w ten piękny region, będzie własne auto lub wypożyczonem co daje ci możliwość dojechania w każde miejsce. Osobiście wypożyczyliśmy 8-osobowego busa co bardzo ułatwiało podróż. Z Warszawy dojedziemy tam w 12 godzin. Po drodze będziemy mijać świetne miejsca, gdzie warto zatrzymać się na pół dnia, albo nawet na nocleg. Polecam przystanek w przepięknym i bardzo urokliwym austriackim miasteczku Hallstatt.

hallstatt
miasteczko Hallstatt

Ciekawe miejsca i szlaki w Dolomitach

Tydzień to zdecydowanie zbyt mało czasu na pobyt w Dolomitach i zobaczenia wszystkiego. Jest tu tyle ciekawych szczytów i dolin do zdobycia, że można tutaj wracać, a za każdym razem czekają na Ciebie niesamowite wrażenia. Rejon oferuje niemal nieskończone możliwości aktywnego spędzania czasu. Miejsca na które musisz zwrócić szczególną uwagę:

Lago di Braies

lago di braies

Jestem pewien, że nie raz widziałeś zdjęcia z tego miejsca. Robią one furorę na Instagramie i turyści zjeżdzają się tam, z całego świata. Nic dziwnego, że Lago di Braies stało się tak popularne. Malownicze górskie tło jest absolutnie wspaniałe, a odbicia góry w jeziorze są magiczne. Inna nazwa tego jeziora to Pragser Wildsee.

Lago di Braies, najbardziej znane alpejskie jezioro w Dolomitach, słynie ze szmaragdowych wód, rozpoznawalnej przystani dla łodzi, pięknych lasów świerkowych i wysokich wapiennych szczytów. Jest to imponujące miejsce z wyjątkiem setek fotografów, którzy walczą o najlepsze punkty widokowe, nawet we wczesnych godzinach porannych.

story of my trip

Lago di Sorapis

Tuż u podnóża góry Sorapis znajdują się mlecznoniebieskie wody jeziora o tej samej nazwie. To kolejny zbiornik wodny godny uwagi w Południowym Tyrolu. Szlak w to miejsce jest dość łatwy i zajmuje 2-3 godziny leśną drogą. Do początku szlaku Lago di Sorapis w Passo Tre Croci można dojechać z Cortina d’Ampezzo w 15 minut.

Tre Cime

Tre Cime w tłumaczeniu znaczy trzy szczyty. Te trzy szczyty są symbolem regionu i powodem, dla którego tak wielu ludzi przybywa latem do tego zakątka północnych Włoch.

tre cime di lavando

Aby zacząć przygodę musimy trafić autem do Rifugio Auronzo. Z Misuriny trzeba odbić na Lago Antorno, jednak po drodze czekają nas bramki, przy których niestety będzie trzeba zapłacić, aż 30 euro od małego samochodu. W sezonie bramki otwierane są około 8 rano i zamykane około 17:00. Najlepiej przyjechać na miejsce trochę przed godziną 8, ponieważ tworzą się do wjazdu bardzo duże korki.

Na miejscu czeka nas od groma przeróżnych szlaków, ale jeden z nich jest kultowy, czyli Tre Cime Circuit. Szlak w okół trzech szczytów.

Monte Piana

Monte Piana to duża góra o płaskim wierzchołku. Sąsiadują z nią grupy gór Cristallo, Tre Cime, Croda Rossa, dzięki czemu ze szczytu rozciąga się fantastyczna panorama 360 ° na te góry. Góra ta służyła jako duża naturalna forteca podczas pierwszej wojny światowej. Z jej szczytu można było łatwo kontrolować wszystkie okoliczne doliny

monte piana

Szczyt północny (Monte Piano, 2305 m) zajmowały wojska austriacko-węgierskie, a południowy (Monte Piana, 2325 m) Włosi. Liczne okopy, bunkry i jaskinie na górze to wszystkie zabytki tego okresu. Na szczycie znajduje się skansen, który ma na celu przybliżenie historii góry.

Jak weszliśmy na szczyt to tylko żałowaliśmy, że nie zabraliśmy ze sobą namiotów, by spędzić tam całą noc. Miejscówka jest idealna 😍

monte piano
monte piano

Alpe di Siusi

Największy płaskowyż górski w Europie, który oferuje przepiękne widoki. Pofałdowany zielony płaskowyż, małe rozrzucone domki i potężne Dolomity w tle. W rzeczywistości płaskowyż jest zamknięty dla samochodów między 9:00 a 17:00, chyba że masz rezerwację w jednym z hoteli na płaskowyżu. Można się tam dostać kolejka linowa, która kursuje z miast Ortisei i Siusi. Przeczytaj więcej o przepisach drogowych na tym obszarze tutaj .

Cinque Torri

Cinque Torri oznacza po prostu pięć wież. Istnieje tam wiele szlaków dostępne dla każdego. Spotkamy też dużo śladów z I wojny światowej. Możemy zobaczyć tam odrestaurowane okopy, kryjówki i dowiedzieć się nieco więcej o znaczeniu tego regionu podczas wojny. Część trasy pętli Cinque Torii to skansen z tabliczkami informacyjnymi i eksponatami związanymi z I wojną światową. Nie jest to zwykła wizyta w muzeum, ale niezwykłe doświadczenie, łączące krajobrazy, wędrówki i historie w bardzo wyjątkowy sposób. Kolejka linowa to najszybszy i najłatwiejszy sposób, by dostać się do Cinque Torri.

cinque terra

Praktyczne wskazówki dotyczące wędrówek po dolomitach

  • najlepszą porą na wędrówki w Dolomitach są miesiące od czerwca do końca września. Jeśli możesz, unikaj szczytu sezonu, czyli lipca i sierpnia.
  • zaplanuj spędzenie w tej pięknej okolicy co najmniej tygodnia – jest tak wiele do zobaczenia!
  • podróżuj dobrze przygotowany: zawsze miej przy sobie dużo wody i przekąsek, ochrony przeciwsłonecznej, a także coś przeciwdeszczowego.
  • miej solidne buty trekkingowe, które są obowiązkowe do większości wędrówek. Jeśli masz słabe kolana, możesz zaopatrzyć się w kijki trekkingowe.
  • Trekkingi lepiej zaczynać wcześnie rano, bo często występują tam popołudniowe burze. Pogoda może się zmieniać i być różna w zależności od miejsca, dlatego dobrze jest sprawdzać pogodę na stronach z lokalną prognozą.
  • dużą pomocą w nawigowaniu i wytyczaniu tras jest aplikacja maps.me gdzie znajdziemy większość szlaków.
  • Nie przesadzaj. Lepiej na spokojnie zrobić jedną wycieczkę i cieszyć się widokami, niż próbować zobaczyć wszystko w zbyt krótkim czasie.
  • oczywiście przed wyjazdem nie zapominaj o dobrym ubezpieczeniu.

Piękno tamtejszych krajobrazów i mnogość szlaków tylko zwiększyły ochotę na więcej. W samych Dolomitach spędziłem około tydzień. To wystarczająco aby zobaczyć największe atrakcje, przejść kilka malowniczych szlaków i zorientować się co i jak. Jest to jednak zbyt krótko, aby w pełni poznać ten region. Miałem wrażenie, że zaledwie liznąłem Dolomity. Tam jest tak wiele szlaków do przejścia i oszołamiająca ilość krajobrazów, że spokojnie można tam spędzić 2,3 tygodnie i codziennie odkrywać nowe miejsca i się nie nudzić. To jest miejsce, w którym się zakochałem i na pewno tam wrócę 🥰

Zobacz więcej zdjęć z mojego wyjazdu w Dolomity! 📸

Jeśli się podobało, prześlij dalej!

Dodaj komentarz