You are currently viewing Stambuł, miasto na skraju dwóch światów

Stambuł, miasto na skraju dwóch światów

Ekscytujący i przytłaczający. Te wyrażenia jak najbardziej pasują do największego miasta Turcji. To dosłownie zderzenie dwóch światów – kontynent europejski spotyka się z kontynentem azjatyckim, tworząc 15 milionowy Stambuł. To tureckie miasto podzielone jest na dwie części. Są dwie strony, dwa kontynenty, dwie kultury. To właśnie ta sprzeczność sprawia, że ​​Stambuł jest jednym z najbardziej intrygujących miast, w jakich kiedykolwiek byłem.

Jeśli planujesz wycieczkę do Stambułu , to trafiłeś na właściwą stronę. W tym artykule dowiesz się, czego możesz się spodziewać po tym mieście. Podzielę się z Tobą najpiękniejszymi widokami i oczywiście moimi osobistymi wskazówkami dotyczącymi wycieczki do tego fascynującego miasta położonego nad Bosforem.

błękitny meczey

Historia miasta jest na prawdę ciekawa! Nie każdy wie, że Stambuł kiedyś nazywał się Konstantynopol. Była to stolica chrześcijańskiego cesarstwa rzymskiego przez wiele lat, do czasu kiedy to Imperium Osmańskie podbiło miasto. Nazwa Istanbul pochodzi od zniekształconego w ustach Turków wyrażenia greckiego eis ten polin, co znaczy do miasta. Turkom było za trudno wymawiać długą nazwę Konstantynopol, więc zamiast tego mówili, że idą do miasta. Jednak nazwa oficjalnie została zmieniona dopiero w poprzednim wieku, a dokładnie w 1930 roku.

Czego możesz się spodziewać?

Wiza

Polscy turyści od marca 2020 roku mogą jeszcze łatwiej wjeżdżać do Turcji, ponieważ wiza do tego kraju została zniesiona.

Ile czasu zaplanować w Stambule?

Jeśli chcesz zwiedzić Stambuł bezstresowo, jak to tylko możliwe, zalecam pobyt minimum 4/5 nocy. W ten sposób będziesz miał wystarczająco dużo czasu, aby odwiedzić wszystkie główne zabytki, a także wybrać się na wycieczkę po azjatyckiej stronie Stambułu.

Stambuł

Czy Stambuł jest bezpieczny?

Stambuł jest miastem wielkim choć bezpiecznym. Czułem się tam bardzo dobrze i raczej nie było z niczym problemu, więc polecam każdemu wizytę w tym mieście.

Istnieją tylko pewne zasady, które podczas podróży trzeba zawsze przestrzegać niezależnie od miejsca, w którym się znajdujesz:

  • Kieruj się zdrowym rozsądkiem i słuchaj swoich instynktów. Jeśli sytuacja nie wydaje się właściwa, odejdź

Aktualne informacje dla podróżnych można znaleźć pod poniższym linkiem: Informacje dla podróżujących do Turcji .

ciężka praca

Jak się poruszać po Stambule?

Do większości miejsc i atrakcji turystycznych w Stambule można dojechać środkami transportu publicznego, zwłaszcza tramwajem, metrem, łodzią i kolejką linową. Ale radziłbym ci chodzić jak najwięcej. Stambuł to niesamowite miasto ze wspaniałą architekturą i ukrytymi miejscami. Zwiedzanie miasta pieszo to wyjątkowa okazja, aby spotkać mieszkańców i cieszyć się prawdziwym tureckim klimatem.

Jedzenie i picie w Stambule

W Stambule znajdziesz niesamowite tureckie jedzenie. Będąc w tym mieście, spróbuj ulicznego jedzenia, usiądź w lokalnej restauracji i nie zapomnij spróbować tureckiej herbaty i kawy.

jedzenie w turcji

Z jakim daniem kojarzy nam się najbardziej Turcja? Oczywiście z kebabem! Jest ich oczywiście pełno na ulicach i jest tani. W 2018 roku za porcje płaciłem jakieś 5 złotych, ale musiałem zjeść 2 żeby mój brzuszek był zadowolony.

Wskazówka: wiele kawiarni czy restauracji albo nawet hotele mają taras na dachu z widokiem na miasto. Warto przyuważyć takie miejsca. Na przykład polecam kawiarnie Galata Konak Cafe, obok wieży Galata, gdzie widok jest przedni, a śniadanko pyszne.

Zwyczaje

Ponieważ jesteśmy obcokrajowcami w kraju muzułmańskim, powinniśmy szanować ich tradycje i zwyczaje. Kiedy cieszysz się miastem, nie musisz się okrywać ani martwić o swoje ubrania. Jednak kiedy odwiedzasz meczety i miejsca kultu religijnego, noś długie spódnice lub spodnie, pamiętaj również o zakryciu ramion i klatki piersiowej.

Atrakcje w Stambule

Stambuł obfituje w atrakcje turystyczne. Aby pomóc Ci przed pierwszą podróżą do tego miasta, poniżej znajduje się lista miejsc, których nie możesz przegapić:

Hagia Sophia

hagia Sophia

Niegdyś największy kościół na świecie, potem stał się meczetem, a obecnie muzeum: Hagia Sophia jest prawdopodobnie najważniejszym zabytkiem i jedną z absolutnych atrakcji Stambułu. Zwiedzanie słynnego na całym świecie budynku jest z pewnością obowiązkowym punktem wycieczki.

Dwa lata temu wejście było płatne, natomiast teraz jak byłem na przełomie listopada i grudnia 2020 roku można było wejść bezpłatnie.

Błękitny Meczet

błękitny meczet
Błękitny meczet

Naprzeciwko Hagia Sophia znajduje się największy meczet w całym Stambule: Błękitny Meczet. Najbardziej charakterystyczny jest dla niego sześć minaretów.

W takich meczetach poczujemy zazwyczaj nieprzyjemny zapaszek przepoconych stóp i butów. Jest to oczywiście spowodowane, tym że każdy wchodzący musi zdjąć buty. Jednak zapach najprawdopodobniej pochodzi od turystów, którzy schodzą pół Stambułu i potem idą do meczetu, a muzułmanie myją stopy przed wejściem.

Wejście do meczetu jest darmowe.

Cysterna Bazyliki

Jest to bizantyjska cysterna z VI wieku. W czasie, gdy została zbudowana, służyła do przechowywania wody dla Wielkiego Pałacu i innych budynków w okolicy, ale później, po buncie osmańskim w 1453 roku, był używany do nawadniania ogrodów Pałacu Topkapi.

Wieża Galata

wieża galata
wieża galata

Jest to średniowieczna kamienna wieża, która została zbudowana w 1348 roku i była wówczas najwyższym budynkiem w mieście. Tam właśnie znajdziesz najlepszy widok 360 stopniowy na panoramę Stambułu.

Plac tuż pod Wieżą Galata stał się obszarem aktywności ze wspaniałymi kawiarniami i galeriami sztuki otwartymi w ostatnich latach. Warto spędzić trochę czasu wokół Wieży i poodkrywać piękne boczne uliczki.

Wskazówka: Jeśli przyjdziesz o złej porze dnia, może Cię zastać nie mała kolejka, więc warto wybrać bardziej poranne godziny. Wstęp: 35 lir.

Most Galata

most galata

Jak i wieża Galata, to nie możemy ominąć też mostu Galata, który przecina Złoty Róg. Łączy historyczne centrum miasta (Sultanahmet lub Fatih) z nowoczesnym Stambułem (Beyoglu). Most ma dwie kondygnacje: w górnej części płynie ruch uliczny, natomiast w dolnej znajduje się wiele restauracji.

most galata

Ale najbardziej charakterystyczną dla tego miejsca rzeczą są wędkarze, którzy nieprzerwanie łowią tam ryby, co dodaje klimatu temu mostu.  

Bazary

wielki bazar

Jeśli będziemy zmierzać od Wieży Galata i przejdziemy przez most to najpierw dotrzemy do Bazaru Egipskiego, inaczej też nazywany Bazarem Przypraw. I nie bez powodu bo zapach jakich tam dostarcza kminek, cynamon, sumak, papryka, mięta, kolendra, curry, irański szafran, kilka rodzajów pieprzu, i wiele innych przypraw jest obłędny 😍

Następnego i chyba najbardziej znanego bazaru, którego warto nie omijać jest Wielki Bazar. Z pewnością zasługuje on na swoją nazwę. Na pewno zgubisz się w śród labiryntu uliczek i przeróżnych stoisk. Można tu kupić dosłownie wszystko, od wyrobów skórzanych i tekstylnych po biżuterię, pamiątki i słodycze.

Rejs po Bosforze

rejs po bosforze

Rejs Bosforem, oddzielający stronę europejską od azjatyckiej polecam szczególnie. Widok na Stambuł z wody jest oszałamiający.

Wskazówka: Rejsy cieśniną bosforską oferuje wielu przewoźników. Dostępne są zarówno krótkie jak i dłuższe wycieczki. Ja zdecydowałem się na 1,5 godzinny rejs i myślę, że tyle w zupełności wystarczy. Większość budek z ofertami rejsu znajdują się przy moście Galata po obu stronach mostu. Najlepiej popytać się w budkach i zdecydować, która opcja najbardziej pasuje dla Ciebie.

Wyspy Książęce

Stambuł to ruchliwe, szybkie, nigdy się nie zatrzymujące miasto, ale kiedy trzeba odpocząć od tego zgiełku, są miejsca gdzie można odetchnąć i odpocząć. Blisko lądu można dostrzec pare większych wysepek, które są idealna opcja na jeden dzień. Na tych wyspach jest zakaz ruchu pojazdów spalinowych, a przemieszczać się można dorożkami albo rowerami. Ten ostatni wybrałem jako mój pojazd i cieszyłem się jazdą po wyspie, gdzie panuje cisza i spokój. Wybrać można się na cztery z wysp: Kinaliada, Burgazada, Heybeliada, i Buyukada. Każda z tych wysp jest wyjątkowa, warto odwiedzić każdą z nich i zobaczyć, jak wygląda.

Dojazd na wyspy jest możliwy promem, który jedzie 1/1,5 godziny po kolei objeżdżając wyspy, a bilet nie jest wygórowany, bo kosztuje podobnie jak bilet na komunikacje miejską.

wyspy książęce
wyspy książęce
spokojne klimaty na wyspie

Istiklal Caddesi i Plac Taksim

Istiklal caddesi

Ulica Istiklal to długa, główna ulica handlowa Stambułu. Zaczyna się w okolicach Wieży Galata, a kończy na słynnym, placu Taksim. Na ulicy tej, obok siebie znajdują się muzea, galerie sztuki, kawiarnie i restauracje, a pośrodku jeździ zabytkowy czerwony tramwaj.

Przez cały dzień i noc okolica tętni życiem, a wiele ciekawych barów jest schowanych w uliczkach odchodzących od Istiklal Caddesi.


Wiem na pewno, że Stambuł was zaskoczy. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się odwiedzić Turcję w najbliższej przyszłości, czy zachować ją na przyszłe podróże, z pewnością każdy w tym mieście znajdzie coś dla siebie.

Czy byłeś wcześniej w Stambule? Jak ci się podobało? Albo planujesz podróż i nadal masz pytania? Zostaw komentarz poniżej, a dołożę wszelkich starań, aby się z Tobą skontaktować! 🙂

Jeśli się podobało, prześlij dalej!

Dodaj komentarz